Trabzon'da balıkçılar "vira bismillah" dedi

Trabzon'da balık avı sezonu, törenle açıldı

Trabzon'da balıkçılar
Trabzon'da balıkçılar Mehmet_Guney
Bu içerik 2119 kez okundu.
Advert

Trabzon Valiliği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce av sezonunun açılışı dolayısıyla Akçaabat ilçesindeki Akçakale Limanı'nda tören düzenlendi.

Törende konuşan Vali Öz, balıkçılık sektörünün şehre önemli bir ekonomik girdi sağladığını belirterek, "Denizin bereketinden yararlanmamız için belirlenen kurallara uymamız gerekiyor.

Bu konuda önemli çalışmalar ve düzenlemeler var. Av mesafesi, derinliği ve büyüklükle ilgili düzenlemelerin yanında mevsimsel olarak yapılan düzenlemeler, bindiğimiz dalı kesmememiz için" diye konuştu.

Doğu Karadeniz'in su ürünleri açısından potansiyeline dikkati çeken Öz, "Bin 100 civarında tekneyle 5 bin kişiye iş imkanı sağlayan bir sektörden dolaylı olarak 10 bin kişi ekmek yiyor. Bu sektör, bizim için bu bakımdan göz bebeğidir. Denizden çıkan bu ürünü iyi korumamız gerekiyor.

Av sezonunun bol ve bereketli olmasını diliyorum" dedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cahit Gülbay ise yeni av sezonunun bereketli ve kazasız geçmesi temennisinde bulunarak, "Yaklaşık 110 kilometrelik kıyı şeridine sahip ilimizde 5 ila 50 metre arasında bin 91 balıkçı gemisi ve 4 bin 895 balıkçı tayfası faaliyet gösteriyor.

Ülkemiz karasularında balıkçılık sektörüne önemli bir katkı sağlıyoruz ayrıca Müdürlüğümüzce ruhsatlandırılan 4 bin 21 amatör balıkçı, denizde ve iç sularda sportif amatör balıkçılık yapıyor" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından, Akçaabat Müftüsü Ramazan Tekin, yeni sezonun bereketli geçmesi için dua etti.

Vali Öz ve beraberindekiler, duanın ardından tekneyle denize açıldı. Törene, Doğu Karadeniz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ahmet Mutlu ve balıkçılar katıldı.

trabzo sürmene balık avı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...