Efsane motor geri döndü.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın emaneti Pancar Motor Fabrikasının dumanı yeniden tütmeye başladı...
Bu haber 2015-12-25 20:04:37 eklenmiş ve 1244 kez görüntülenmiştir.

PANCAR MOTOR, 1956 yılında Türkiye’ nin ilk dizel motor fabrikası olarak kuruldu. İlk Yönetim Kurulu; Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN, Süleyman İSHAKOĞLU, Zeki AYTAÇ, Adil SARAÇOĞLU, Enver APTİK ve Fehmi BİLGE’ den oluşmaktaydı.

1960 yılında Dönemin Başbakanı merhum Adnan MENDERES fabrikayı ziyaretinde, “… ben çiftçiyim. Bu motorları kendim kullandım. Bunun ne kadar büyük bir adım olduğunu çok iyi biliyorum. Türkiye’ de bunların yapılabileceğini görmek beni son derece memnun etmiştir.” demiştir.

 

Ülkemizin tarlalarına su pompalayıp can veren, deniz kıyısında duyduğumuz balıkçı teknelerinin dönüşünü müjdeleyene pat pat sesi ile efsaneleşen PANCAR MOTOR; yurdumuzda 500.000 adet ve yurtdışında -ağır şartlara uygun olması sebebi ile- özellikle Afrika’ da 140.000 adet satma başarısını göstermiştir.

 

2000'li yılların başında girdiği Ekonomik darboğazdan çıkamayarakak  2012 yılında PANCAR MOTOR’un tezgahlarını, üretim imkanları ve alt yapısı Gümüş Motor'a Satılarak Üretimini Sonlandıran "PANCAR MOTOR" Aradan geçen sürede, Böylesi başarılar sağlayan PANCAR MOTOR markasına Konya'lı genç ve girişimci iş adamları sahip çıkmışlardır.

 

Yeni bir yönetim anlayışı ve günümüzün ticaret şartlarına uygun bir yapılanma ile “1956’dan bugüne her zaman sizinle; dün, bugün ve yarın” sloganıyla yeniden sahaya dönen Pancar Motor milletin yüz akı olmaya devam edecek ..

 

Pancar Motor’un Tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun üzerinden 30 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, “motor üretimi” konusunda bir yol alınmadığını gören Erbakan’ın özverili çalışmaları ile 1956 yılında Gümüş Motor adıyla kuruldu.

Millet ise onu hep Pancar Motor olarak andı. Türkiye’nin ilk dizel motor fabrikası, Prof. Dr. Necmettin Erbakan başkanlığında, Süleyman İshakoğlu, Zeki Aytaç, Adil Saraçoğlu, Enver Aptik ve Fehmi Bilge’den oluşmuş bir heyetle çıkılan yolda Pancar Motor ülkenin kalkınmasının motor gücünü de oluşturmuştu.

1964 yılında yapılan özelleştirme ile sahipliği Pancar Kooperatiflerine ve Şeker Fabrikaları’na geçti, adı Pancar Motor olarak değişti. Yarım asır boyunca tarım ve denizcilik sektörlerine yönelik mamuller üreten Pancar Motor’un, kapısına 2011 yılında kilit vuruldu.

Bugün hala ülke genelinde 500 bin sorunsuz çalışan motor var.  

Ülkemize Hayırlı Uğurlu Olsun...

ETİKETLER : Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Süleyman İSHAKOĞLU Zeki AYTAÇ Adil SARAÇOĞLU Enver APTİK Fehmi BİLGE pancar motor konya
Yorumlar
Diğer TEKNOLOJİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yokusbasi.Com Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Yokuşbaşı Haber
© Copyright 2013 Yokusbasi.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Sürmene Spor
Trabzon Spor
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Sosyal Medya Sayfalarımız
Youtube Sayfamız
Twittwer Sayfamız
Facebook Sayfamız