Efsane motor geri döndü.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın emaneti Pancar Motor Fabrikasının dumanı yeniden tütmeye başladı...

Efsane motor geri döndü.
Efsane motor geri döndü. Mehmet_Guney
Bu içerik 7045 kez okundu.
Advert

PANCAR MOTOR, 1956 yılında Türkiye’ nin ilk dizel motor fabrikası olarak kuruldu. İlk Yönetim Kurulu; Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN, Süleyman İSHAKOĞLU, Zeki AYTAÇ, Adil SARAÇOĞLU, Enver APTİK ve Fehmi BİLGE’ den oluşmaktaydı.

1960 yılında Dönemin Başbakanı merhum Adnan MENDERES fabrikayı ziyaretinde, “… ben çiftçiyim. Bu motorları kendim kullandım. Bunun ne kadar büyük bir adım olduğunu çok iyi biliyorum. Türkiye’ de bunların yapılabileceğini görmek beni son derece memnun etmiştir.” demiştir.

 

Ülkemizin tarlalarına su pompalayıp can veren, deniz kıyısında duyduğumuz balıkçı teknelerinin dönüşünü müjdeleyene pat pat sesi ile efsaneleşen PANCAR MOTOR; yurdumuzda 500.000 adet ve yurtdışında -ağır şartlara uygun olması sebebi ile- özellikle Afrika’ da 140.000 adet satma başarısını göstermiştir.

 

2000'li yılların başında girdiği Ekonomik darboğazdan çıkamayarakak  2012 yılında PANCAR MOTOR’un tezgahlarını, üretim imkanları ve alt yapısı Gümüş Motor'a Satılarak Üretimini Sonlandıran "PANCAR MOTOR" Aradan geçen sürede, Böylesi başarılar sağlayan PANCAR MOTOR markasına Konya'lı genç ve girişimci iş adamları sahip çıkmışlardır.

 

Yeni bir yönetim anlayışı ve günümüzün ticaret şartlarına uygun bir yapılanma ile “1956’dan bugüne her zaman sizinle; dün, bugün ve yarın” sloganıyla yeniden sahaya dönen Pancar Motor milletin yüz akı olmaya devam edecek ..

 

Pancar Motor’un Tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun üzerinden 30 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, “motor üretimi” konusunda bir yol alınmadığını gören Erbakan’ın özverili çalışmaları ile 1956 yılında Gümüş Motor adıyla kuruldu.

Millet ise onu hep Pancar Motor olarak andı. Türkiye’nin ilk dizel motor fabrikası, Prof. Dr. Necmettin Erbakan başkanlığında, Süleyman İshakoğlu, Zeki Aytaç, Adil Saraçoğlu, Enver Aptik ve Fehmi Bilge’den oluşmuş bir heyetle çıkılan yolda Pancar Motor ülkenin kalkınmasının motor gücünü de oluşturmuştu.

1964 yılında yapılan özelleştirme ile sahipliği Pancar Kooperatiflerine ve Şeker Fabrikaları’na geçti, adı Pancar Motor olarak değişti. Yarım asır boyunca tarım ve denizcilik sektörlerine yönelik mamuller üreten Pancar Motor’un, kapısına 2011 yılında kilit vuruldu.

Bugün hala ülke genelinde 500 bin sorunsuz çalışan motor var.  

Ülkemize Hayırlı Uğurlu Olsun...

Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Süleyman İSHAKOĞLU Zeki AYTAÇ Adil SARAÇOĞLU Enver APTİK Fehmi BİLGE pancar motor konya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...