Su Ürünleri Av Sezonu Sona Eriyor

Trabzon Tarım ve Orman Müdürlüğü, 15 Nisan'da denizlerde başlayacak av yasağıyla ilgili balıkçılara açıklamalarda bulundu.

Su Ürünleri Av Sezonu Sona Eriyor
Su Ürünleri Av Sezonu Sona Eriyor Mehmet_Guney
Bu içerik 2457 kez okundu.
Advert

1 Eylül 2018 tarihinde çevirme ağları ile başlayan avcılık sezonu 15 Nisan 2019 tarihi itibariyle gırgır ve trol av araçları kullanan balıkçı gemileri için sona eriyor.

 

Tarım ve Orman İl Müdürü Cahit GÜLBAY, Bakanlığımızın 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ile bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önüne alarak, deniz ve iç sulardaki su ürünlerinin korunması, avcılığın sürdürülebilirliğinin sağlanması ve her balığa bir kez üreme şansı verilebilmesi amacıyla tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından su ürünleri avcılığına yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirildiğini belirtti.

Tebliğ ile yasak dönemlerin seçilirken özellikle balıkların üreme zamanları dikkate alınmakta olduğunu belirten Gülbay; söz konusu kurallara uymak kaydıyla avlanma yasağının başlamasından itibaren izin alınmak suretiyle balıkçıların karasularının bitişiğindeki uluslararası sularda avcılık yapabileceklerini belirtti. GÜLBAY, su ürünleri avcılık tebliğiyle getirilen düzenlemelere uyulması şartıyla uzatma ağlarıyla su ürünleri avcılığının dönem süresince serbest olduğunu kaydetti.

İl Müdürümüz, Kalkan balığı avcılığının 15 Nisan ile 15 Haziran 2019 tarihleri arasında yasak olduğunu, Haziran sonrası avcılığın serbest olduğu dönemde avcılık için 'Kalkan Balığı Avcılık İzin Belgesi' alınması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca yasağının başlamasından önce avlanan Kalkan Balıkları için stok tespitinin yapılması gerektiği ve yasağın başlamasından itibaren en geç 7 gün içerisinde pazarlanması gerektiğini vurguladı.

Cahit GÜLBAY Türk karasularında su ürünleri avcılığının önemli bir kısmının yapıldığı Trabzon ili balıkçılarına avcılık sezonu içerisinde tebliğ hükümlerine uyma noktasında gösterdikleri özen için teşekkür ederek sürdürülebilir avcılığın gelecek nesillere bir borcumuz olduğunu söyledi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Cahit GÜLBAY
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...