Randevvulu Sistemden Memnun'musunuz?

ÇAYKUR Genel Müdürlüğünün bu sezon yaş çay alımında ilk kez randevulu satış sistemini uygulamaya başlaması, üreticileri uzun süre bekleme sıkıntısından kurtardı.

Randevvulu Sistemden Memnun'musunuz?
Randevvulu Sistemden Memnun'musunuz? Mehmet_Guney
Bu içerik 1438 kez okundu.
Advert
ÇAYKUR Genel Müdürlüğünün, 2011 yılında seçtiği pilot fabrikalarda uygulanan randevulu yaş çay satış sistemi başarılı oldu. Sistemin başarıya ulaştığını tespit eden yetkililer, 2013 yılı yaş çay alım kampanyasında 47 çay fabrikasında randevulu sistemi uygulamaya başladı. 
 
ÇAYKUR'un 27 Nisan'da başladığı randevulu sistemde 5 dönüme kadar çay bahçesi olan üreticiler haftada bir, 5-10 dönüm arasında bahçesi olanlar haftada iki, 10 dönümün üzerinde bahçesi olanlar ise haftada üç kez önceden belirlenmiş günlerde çay satabiliyor. Randevulu yaş çay satış sistemi sayesinde geçmiş yıllarda çay alım evlerinin önünde üreticilerin oluşturduğu uzun kuyruklar sona erdi. 
     
"Çok sessiz, huzurlu bir sezon geçiriyoruz"
     
ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, yaptığı açıklamada, 2011 yılında 3 fabrikada, 2012 yılında ise her fabrikaya bağlı 10 çay alım evinde gerçekleştirilen randevulu satış uygulamasında yaşanan aksaklıkları tespit ederek, gidermeye çalıştıklarını söyledi. 
 
Randevulu satış sisteminin sağladığı artı ve eksileri tecrübe ederek uygulamaya koyduklarını belirten Sütlüoğlu, "Üreticilerimizden büyük destek alarak randevulu satış sistemini uygulamaya koyduk. Çok olumlu tepkiler aldık, üreticilerde de büyük memnuniyet var. En huzurlu kampanya dönemini geçiriyoruz" dedi. 
 
Sütlüoğlu, yaş çay kampanyasında birinci sürgünün en sıkıntılı sürgün olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: 
"Sürgün başladığı zaman üreticide ciddi sıkıntı ve baskı olur. Bu sene bunları hiç yaşamadık. Çok sessiz, huzurlu bir sezon geçiriyoruz. Fabrikaların tamamında ilk kez uygulamaya geçtiğimiz için üreticilerin yeni beklentileri var. Bu beklentileri ve gözümüzden kaçmış aksamaları değerlendiriyoruz. Bütün ailenin yaş çayını toplayan, çayda yarıcı olan üreticilerimizin talepleri var. Bize ulaşan aksaklıkları giderdik. Sistem beklediğimizden de hızlı bir şekilde rayına oturdu. Üretici açısından da bizim açımızdan da çok kolaylık getirdi." 
 
Randevulu sisteminin her yönünü sezon sonunda çok daha net göreceklerini vurgulayan Sütlüoğlu, üreticilerin lehine olacak ufak tefek yenilikler de yapacaklarını ifade etti. 
     
ÇAYKUR'da hedef 650 bin ton yaş çay
    
Sütlüoğlu, 2013 yaş çay sezonunda 600-650 bin ton arasında yaş çay almayı planladıklarını anlatarak, şöyle devam etti: 
 
"Birinci sürgünde rekoltede yüzde 10-15'lik düşüş olduğunu tahmin ediyoruz. Geçen yılda aynısını yaşadık. Birinci sürgünde rekolte düşükken, dördüncü sürgünde daha iyi verim alındı. Hava şartları ikinci ve üçüncü sürgün için belirleyici olacak ama üretimimizi yıl boyunca 600-650 bin ton yaş çay alacak şekilde planladık, kotalarımızı buna göre belirledik." 
 
Sütlüoğlu, organik üretim alanında da olumlu gelişmeler olduğunu belirterek, üreticilerin çalışmaya ciddi katkı sağladığını ve organik havzanın genişlemeye devam ettiğini sözlerine ekledi. 
çay çaykur randevü sürgün
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...