Advert

Sürgündeki Karadenizliler - Kırgızistan

1944 yılında Sovyetler Birliği - Stalin Tarafından Sürgün edilen Karadenizliler ....

Sürgündeki Karadenizliler - Kırgızistan
Sürgündeki Karadenizliler - Kırgızistan Mehmet_Guney
Bu içerik 1745 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

Sovyetler Birliği yönetimi tarafından 2. Dünya Savaşı''nın sona ermesine 6 ay kala Gürcistan''ın Batum bölgesinden Orta Asya''ya sürülen Karadenizli Türkler, Türkiye''ye dönmek istiyor.

Kırgızistan''ın güneyindeki Oş eyaletine bağlı Nokat ilçesinin Kok-Jar köyünde 1944 yılından bu yana barış, birlik ve işbirliği içinde yaşayan sürgündeki Türklerin sayıları 1527.

TÜRKİYE''NİN ADAMIYIZ

Sürgüne 4 yaşındayken giden Şaize Kamiloğlu, ''Anne ve babamın kökeni Trabzon Sürmene köyü idi. Vatanımıza kavuşmak istiyoruz. Biz de Türkiye''nin adamıyız. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a çok selamlar olsun'' dedi.

YARISI YOLDA ÖLDÜ

Elde edilen bilgilere göre Batum''dan Orta Asya''ya sürgün sırasında nüfusun yüzde 40-50''sinin hayatını kaybettiğini, şu an toplam nüfuslarının 1500 civarında olduğunu belirtti.

Buradaki tek eksiğimiz ''Hamsi''

Kırgızistan ve Kırgız halkından razı olduklarını ifade eden Uzunoğlu, ''Burada sadece bir eksiğimiz var, o da hamsi balığıdır'' diye konuştu. Vatan topraklarına dönmek istediklerine işaret eden Uzunoğlu, şöyle konuştu: ''Vatan sıkıntısını gurbette olan bilir ve anlar. Türkiye''ye dönüp vatanımızda yaşamak istiyoruz. Milletimiz çalışkandır. Biz devletten kimlik dışında bir şey istemiyoruz. Oturma izni ve vatandaşlık verilmesini arzuluyoruz. Çocuklarımızın Türkiye''de yerleşmesi için çabalıyoruz. Ahıskalı Türkler ile Batumlu Türklere yönelik kanun uygulamasında farklılıklar var. Ahıskalılara ikamet veriliyor. Ancak bize, kanunda uygulama olmadığı için ikamet izni verilmiyor. Bu konuda bize destek olmanızı istiyoruz.'' İsim ve soyadlarının aynı kaldığını söyleyen Uzunoğlu, ''Sürgün evraklarında Türk olduğumuz yazıyor. Karadenizli Türkler, ne adlarını ne de soyadlarını değiştirdi'' dedi.


Kaynak : TRT Avaz

 

kırgızistan türkler sürgün sovyetler birliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...