Osman Ağca’ya Kıyak.

17 AralıkYolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alınan Yorum İnşaat'ın sahibi Osman Ağca’nın Sürmene Yokuşbaşı Köyünde yer alan HES projesine, operasyondan 2 gün önce acele kamulaştırmayla kolaylık sağlandığı ortaya çıktı
Bu haber 2014-06-25 11:49:42 eklenmiş ve 797 kez görüntülenmiştir.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında gözaltına alınan Yorum İnşaat sahibi Osman Ağca’nın ortağı olduğu HES projesi için Ağca’nın ortağı ve yönetim kurulu üyesi olduğu Damlapınar Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Trabzon’un Sürmene ilçesi Yokuşbaşı Köyü'nde inşa ettiği Manahoz Regülatörü ve HES projesinin yapılacağı araziler hakkında, Bakanlar Kurulu 15 Aralık’ta acele kamulaştırma kararı aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 30 Ekim 2013 tarihli yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci maddesine dayanılarak yapılan işlemle, Trabzon’un Sürmene ilçesindeki Yokuşbaşı Köyü’nde bulunan 6 parsel arazi kamulaştırıldı.

Damlapınar Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yürüttüğü, 4,7 megavat kurulu güce sahip Manahoz HES projesinin önündeki engeller böylelikle kalkmış oldu. AĞCA HİSSELERİ APAR TOPAR SATTI 1 Şubat 2007 tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi kayıtlarına göre, şirketin 2 milyon TL tutarındaki sermayesinin 1 milyon 290 bin TL’lik kısmı, Yorum İnşaat’ın da sahibi olan Osman Ağca’ya aitti.

Ağca aynı zamanda şirketin yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevini de üstlenmişti. Ağca’nın hisseleri Eylül 2008’de 4 milyon 300 bin TL’ye ulaştı; bu hisseler daha sonra Ağca’nın sahibi olduğu Yorum İnşaat’a devredildi. 17 Aralık 2013, yani yolsuzluk operasyonunun başladığı gün Osman Ağca’nın sahibi olduğu Yorum İnşaat, Damlapınar A.Ş.’ye ait 4 milyon 250 bin TL’lik hisselerinin tamamını Vk Holding A.Ş., Tema Trend Gayrimenkul Ltd. Şti. ve Maslak Otomotiv A.Ş.’ye sattı. Satış, 17 Aralık 2013 tarihli Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’ne de yansıdı.

Böylece operasyonun yapıldığı sabah itibarıyla Osman Ağca’nın ve Yorum İnşaat’ın, Bakanlar Kurulu’nun acele kamulaştırma kararı aldığı Manahoz HES projesinin sahibi olan Damlapınar A.Ş. ile ilgisi kalmamış oldu.

ETİKETLER : yokuşbaşı koyü manahoz hes proje santral
Yorumlar
Diğer Yokusbasi Haber haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
Yokusbasi.Com Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Yokuşbaşı Haber
© Copyright 2013 Yokusbasi.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Sürmene Spor
Trabzon Spor
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Sosyal Medya Sayfalarımız
Youtube Sayfamız
Twittwer Sayfamız
Facebook Sayfamız