İş dünyasına yeşil pasaport müjdesi

İş dünyasından gelen 'vergi affı' eleştirileri üzerine Maliye çalışma başlattı. Vergisini 5 yıl düzenli ödeyen işadamlarına yeşil pasaport ve VIP hizmet verilmesi gündemde.

İş dünyasına yeşil pasaport müjdesi
İş dünyasına yeşil pasaport müjdesi Mehmet_Guney
Bu içerik 2051 kez okundu.
Advert

İş dünyasından gelen 'vergi affı' eleştirileri üzerine Maliye Bakanlığı harekete geçti. Vergisini düzenli ödeyen işadamlarına 'jest' için kolları sıvayan Maliye, yeşil pasaport ve VIP hizmetini gündeme aldı. İşadamlarına yeşil pasaport verilmesi konusunda Başbakanlık'tan da "olur" çıktı. Jestler, 5 yıl vergisini aksatmadan ödeyenler için uygulanacak.

VERGİ İNDİRİMİ YOK

Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre, vergisini aksatmadan ödeyen işadamlarının daha az bürokratik sürece tabi tutulması ve iadelerini hızlı alması formülü üzerinde duruluyor. Esnaf, SSK primlerinde olduğu gibi vergisini ödeyenlere yüzde 5 indirim yapılmasını istedi. Öneriyi geçtiğimiz günlerde Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Gelir İdaresi Başkanlığı'na iletti. Ancak Maliye sembolik de olsa vergi indirimine gidilmesine sıcak bakmadı. Vergi ödeme eğilimini artırmak için indirim dışında teşvik mekanizmalarının devreye konulması görüşü benimsendi.

ŞİMŞEK SİNYAL VERMİŞTİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, geçtiğimiz günlerde sanayicinin talebi üzerine, vergisini düzenli ödeyen "dürüst sanayiciye" avantaj sağlama sözü verdi. Şimşek, "Mükellef cari hesabı uygulamasına geçilecek. Her mükellefe kredi notu verilecek. Bu çerçevede, karnesi çok iyi olan Maliye ile ilişkileri iyi olan dürüst mükelleflere çok ciddi avantajlar getireceğiz" demişti.

MÜKELLEF KARNESİ

Maliye , mükellef karnesine ilişkin de kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Her mükellefe kredi notu verilecek. Kaynak: Sabah

yeşil pasaport maliye şimşek vergi af
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...