İlk teravih namazı kılındı

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilere akın eden vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı.

İlk teravih namazı kılındı
İlk teravih namazı kılındı Mehmet_Guney
Bu içerik 3651 kez okundu.
Advert

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilere akın eden vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı. Coğrafi konum ve güneşin doğuşu ile batışı hesaplanarak belirlenen vakitlere göre en erken orucun açılacağı Hakkari'de Ramazan ayının ilk teravih namazı için vatandaşlar kentteki camilere akın etti. Çocuklarıyla birlikte kent merkezindeki Hacı Sait camisine giden vatandaşlar, 11 ayın sultanı Ramazan'ın ilk teravih namazını kılmanın mutluluğunu yaşadı. Teravih namazının en erken kılındığı kentlerden biri olan Van'da da ilk teravih namazının coşkusu, merkezdeki Ulu Cami, Hz. Ömer Cami ve Yukarı Norşin Cami'nde yaşandı. 
Kentin en büyük camilerinden olan Hz. Ömer ve Ulu camilerinde hatimli teravih namazı kılınırken, diğer camiler de vatandaşlarla dolup taştı. Tüm camilerde teravih kılmak isteyen kadınlar için ayrı bir alan oluşturulurken, aileleriyle birlikte camilere gelen çocuklarda ilk teravih namazını kıldı. 

Bitlis'in Tatvan ilçesi ile Muş merkezdeki camilere akın eden vatandaşlar da, birlikte teravih namazı kılmanın mutluluğunu yaşadı.

Habib-i Neccar Camisi'nde teravih

Anadolu'nun ilk camisi olma özelliğini taşıyan Hatay'daki Habib-i Neccar Camisi'nde ramazanın ilk teravih namazı kılındı.

Habib-i Neccar ve Hz. İsa'nın iki havarisinin mezarının bulunduğu yerde inşa edilen cami, teravih namazını farklı bir mekanda kılmak isteyenlere ev sahipliği yaptı.

Teravih namazında Habib-i Neccar Camisi'ni tercih eden Müslümanlar, tarihi dokusunun yanı sıra Anadolu'nun ilk camisi olması nedeniyle özellikle burada ibadet etmeyi tercih ediyor.

Taravih öncesi Hatay Büyüşehir  Belediyesi Mehteran Takımı gösteri düzenlediği gösterinin ardında, kadınlar da tarihi camide kendilerine özel ayrılan bölmede teravih namazlarını idrak ettiler. 

Başkentte teravih

Başkentte de, ramazanın ilk teravih namazı kılındı.

Yatsı ezanıyla çok sayıda kişi Hacı Bayram ve Kocatepe camilerinde saf tutarak, ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı. Yoğunluk nedeniyle cami avlusu ve bahçesinde de namaz kılındı.

Camileri dolduran vatandaşlara teravih namazı öncesinde din görevlileri tarafından ramazan ayının önemi hakkında vaazlar verildi. 

Hacı Bayram Camisi'ne gelen vatandaşlar, Hacı Bayramı Veli Türbesi'ni de ziyaret etti. Burada vatandaşlara, şeker ve çikolata dağıtıldı.

İstanbul'da teravih

İstanbul'da Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Yeni Cami'nin de aralarında bulunduğu camilerde ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. 

Sultanahmet Camisi'nde teravih namazı öncesinde yapılan vaazda, oruca ve oruçluya saygı konusuna yer verildi.

Erkeklerin ve kadınların doldurduğu camideki namazı turistlerin ilgiyle izlediği görüldü. Bazı vatandaşların çocuklarıyla geldiği camide, çok sayıda Arap turistin de namaz kıldığı gözlendi.  

Namaz öncesinde cami dışında seyyar satıcıların sattığı başörtüleri ve seccadelere yoğun ilgi gösterildi. 

Sultanahmet Camisi'ne "Hoş Geldin On Bir Ayın Sultanı", Eminönü Yeni Cami'ye ise "Oruç Tut, Sıhhat Bul" yazılı mahyaların asıldığı görüldü.  

Çadırkentte teravih

Akçakale ilçesindeki çadır kentte barınan Suriyeliler ilk teravih namazını kıldı.

Yaklaşık 28 bin Suriyeli misafirin kaldığı Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'ndeki 20 mescitte teravih namazı kılındı. Suriyeliler, ezanın okunmasıyla çadır kentteki mescitlere akın etti. 

Namazın ardından Suriyeliler, ülkelerindeki ve İslam aleminde yaşanan olayların bitmesi ve ülkelerine dönebilmek için dua etti.  

Adana

Adana'da, kullanım alanı bakımından Türkiye ve Ortadoğu'nun en büyüğü olma özelliğini taşıyan Sabancı Merkez Camisi'nde Ramazan'ın ilk teravih namazı kılındı.

Yatsı ezanıyla vatandaşlar Sabancı Merkez Camisi'nde saf tutarak, Ramazan'ın ilk teravih namazını kıldı. Kadın ve çocukların da teravih namazı için camiye geldiği görüldü.

Manisa

Manisa'da yatsı ezanıyla vatandaşlar Merkez Şehzadeler ilçesinde Spil Dağı eteğindeki tarihi Mevlevihane'nin bahçesini doldurdu.

Maden faciasının yaşandığı Soma ilçesinde ise vatandaşlar Ulu Camisi'nde ilk teravih namazı için saf tuttu. Caminin iç bölümlerine sığamayan vatandaşların bir bölümü namazlarını avluda kıldı. Cami imamı namaz öncesi vaazda yaşanan faciada yaşamını yitiren madenciler için Allah'tan rahmet, yakınlarına ise sabır diledi.

İzmir, Denizli, Aydın ve Uşak'ta  ramazan ayının başlamasıyla vatandaşlar camileri doldurarak ilkteravih namazını kıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdikleri teravih namazı öncesindeki vaazda, Ramazan ayının ve orucun önemi vurgulandı. Camilerin iç bölümlerine sığamayan vatandaşlar avluda saf tuttu.

Aydın Büyükşehir Belediyesi de il merkezindeki camilerin önünde lokma dağıttı. 

Konya'da enderun usulü teravih coşkusu

Konya'da vatandaşlar ilk teravih namazını Mevlana Müzesi ve tarihi Sultan Selim Camii yanındaki Mevlana Meydanı'nda kıldı.

Yatsı namazı vaktinde meydanı doldurmaya başlayan vatandaşlar, ilk teravih namazını Osmanlı sarayında başlayan enderun usulüyle kılmanın heyecanını yaşadı.

Kadınlar ve çocukların yanı sıra çok sayıda genç, Kubbe-i Hadra'nın (Yeşil Kubbe) gölgesinde bu kutsal ayın manevi iklimini teneffüs etme imkanı buldu. 

Edirne

Mimar Sinan'ın ustalık eserleri Selimiye Camisi'nde ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı.

Edirneliler, ilk teravih namazını kılmak için daha çok Selimiye Camisi'ni tercih etti.

Bazı vatandaşlar namazı çocuklarıyla kıldı. Kadınlar da namaza, caminin kendilerine ayrılan bölümünde katıldı. 

Namaz, müezzin Yusuf Serenli tarafından kıldırıldı.

Yıllık izinlerini Türkiye'de geçiren kimi gurbetçiler de dönüş yolundaki sınır kapılarından çıkış yapmadan önce teravih namazlarını başta başta Selimiye Camisi olmak üzere Eski ve Üç Şerefeli Cami'de kıldı.

Kırklareli 

Kırklareli'nde ise ramazan ayının ilk teravih namazı, Hızır Bey tarafından Kabe mimarisine benzer şekilde inşa edilen 631 yıllık Hızırbey Camisi'nde kılındı.

Çok sayıda vatandaş ilk teravih namazı için başta Hızırbey Camisi olmak üzere kentteki camilere akın etti. Hızırbey Camisi'ndeki ilk teravih namazına kadınlar da kendilerine ayrılan bölümde katıldı. 

Ayrıca camide, İl Müftüsü İsmail Bayrak tarafından ramazan ayını konu alan vaaz verildi.

Cami önlerinde vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Kocaeli

Kocaelililer, ayının ilk teravih için tarihi camileri tercih etti. 

Fevziye Camisi ve Pertev Mehmet Paşa Camisi'ni dolduran vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim okuyup, dua ederek namaz vaktini bekledi.

İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, vaazında ramazanın nasıl değerlendirilmesi gerektiğini anlatarak, orucun önemine ilişkin bilgi verdi.

Vatandaşlar, sıcak hava nedeniyle namazlarını avluda kıldı, çok sayıda kadın ve çocuk da camileri doldurdu.

Ezanın okunmasıyla her yaştan çok sayıda kişi saf tutarak, teravih namazını kıldı. 

Düzce

Merkez Büyük ve Cedidiye camilerinde toplanan Müslümanlar, namaz öncesinde vaaz dinledi. 

İl Müftüsü Selami Emen, ramazanda ibadetlerin layıkıyla yerine getirilmesi için inananları uyardı.

"Oruç, aç kalmak değildir" diyen Emen, yardımlaşma ve paylaşmanın arttırılması çağrısında bulundu.

Ezanın okunmasıyla vatandaşlar, saf tutarak namaz kıldı. 

Bartın

Vatandaşlar, Şadırvan, Arap, Yukarı Çarşı Halil Bey ve İbrahim Paşa camilerine ilgi gösterdi.

Teravih öncesi Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Saf tutan cemaat, ilk teravih namazını eda etti.

Kastamonu

Gündüz alışveriş yaparak ramazan hazırlıklarını tamamlayan Müslümanlar, yatsı vaktinde ilk teravih için camileri doldurdu.

 

Kuzeykent Ulu Camisi'ne gelen vatandaşlara namaz öncesinde ramazan ve Müslümanların yaşamındaki önemi hakkında vaaz verildi.

 

Yatsı ezanının okunmasıyla, vatandaşlar teravih namazını kıldı ve dua etti.   

 

Namazın ardından, cami bahçesinde Kastamonu Belediyesi tarafından vatandaşlara 150 litre ramazan şerbeti ikram edildi.

 

Ramazan boyunca Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli, Yılanlı ve Yavuz Tombul camileri ile Kara Mustafa Paşa Mescidi'nde teravih namazları hatimle kılınacak.

 

84 yıl aradan sonra ibadete açıldı

 

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Dağ Kapı Burcu'nun üst katında bulunan ve Diyarbakır Kalesi’nde yapılan tek mescit olarak bilinen Mervani Mescidi de, 84 yıl aradan sonra ramazan ayının ilk teravih namazıyla birlikte ibadete açıldı.

 

Medrese, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç öncülüğünde Milli Emlak Müdürlüğü'nce cami olarak kullanılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edildi.

 

Diyarbakır İl Müftülüğü ve Sur İlçe Müftülüğünün çalışmasının ardından tarihi cami ibadete açıldı. 

 

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan İl Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş, Diyarbakır'da ilk teravih namazını tarihi öneme haiz, kimliğine yeni kavuştuğu ve özgürleştiği için Mervani Camisinde kıldıklarını söyledi. 

 

Mervanilerin 10 ve 11. yüzyıllarda 100 yıllık bir dönemde Diyarbakır ve civarında hükmeden, Kürtlerin kurduğu bir yönetim olduğunu hatırlatan Erdoğmuş, orijinal kaynaklara göre o dönemde askerlerinin ihtiyacını gidermek için burcun içerisine mescit yapıldığını söyledi.

 

Uzun müddet yapının cami olarak kullanıldığını ifade eden Erdoğmuş, Cumhuriyet döneminde mekanın farklı amaçlar için kullanıldığını belirtti.

 

Caminin Ramazan ayında ibadete açılması için yoğun çaba sarf ettiklerini anlatan Erdoğmuş konuşmasına şöyle devam etti: 

 

"Burası mihrabıyla, mimarisiyle her yönüyle bir camidir. Bununla ilgili tarihi kaynaklar da vardır. Cumhuriyet döneminde belli amaçlar için istihdam edilmiştir. Dini mekan ve ibadetlerin amacı dışında kullanılmasının hiçbir şekilde izahı olamaz. Mescit, sonra da asli hüvviyetine ve fıtratına dönmüş oldu. Caminin belli müştemilatı var, temizlik mekanları var, bayanlara tahsis edilen bir bölüm var. Burcun üzerinde üst katı var. Caminin üstünde teravih namazını kılma düşüncemiz vardı. Belki bu ramazan ayının bir bölümünü de orada ihya etmeye çalışırız. Bu burcun kalbi, öznesi camiidir. Sadece camii olarak değil burcun tümüne güzellikler katacak"

 

KKTC 

 

KKTC'de ramazan ayının başlamasıyla camileri dolduran vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı.

 

Lefkoşa'da Hz. Ebubekir Camisi  teravih namazı için en çok tercih edilen mekan oldu. Camideteravih namazı öncesi verilen vaazda, ramazan ayının tüm İslam alemine barış ve huzur getirmesi temennisinde bulunuldu.

 

Balkanlar'da ilk teravih namazı kılındı

 

Balkan ülkelerinde ramazan ayının ilk teravih namazı coşkulu bir şekilde eda edildi.

 

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna başta olmak üzere Mostar, Travnik, Zenitsa ve Tuzla gibi önemli şehirlerdeki çok sayıda camide Müslümanlar, ilk teravih namazını kıldı. 

 

Camilerde yer bulamayan cemaatin önemli bir kısmı, namazlarını dışarıda eda etmek zorunda kaldı. Başkent Saraybosna'daki Osmanlı eseri tarihi Gazi Hüsrevbey Camii'nde ilk teravih namazını, Bosna Hersek Reis-ul Uleması Husein Kavazoviç kıldırdı. Teravih namazına kadınlar da yoğun ilgi gösterdi.

 

Makedonya'da yaşayan Müslümanlar da ramazan ayının ilk teravih namazı dolayısıyla camileri doldurdu. Başkent Üsküp'ün merkez camilerinden olan Mustafa Paşa Camii namaz kılmak için yer bulamayanlar, teravih namazını caminin avlusunda kıldı. 

 

Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, İslam Birliği Başkanı Süleyman Recebi, Devlet Bakanı Furkan Çako ve diğer siyasi parti liderleri ülkedeki Müslümanların ramazan ayını tebrik etti. 

 

Sırbistan'da da ramazan ayının ilk teravih namazı, başkent Belgrad'daki Osmanlı eseri Bayraklı Cami'nin yanı sıra 7 mescit ve ülkenin güneyinde Arnavut nüfusun yoğun olarak yaşadığı Preşevo Vadisi ile Boşnak nüfusun çoğunlukta olduğu Sancak bölgesindeki kentlerdeki 300'e yakın cami ve mescitte kılındı. 

 

Yaklaşık 2 milyonluk nüfun yüzde 95'i Müslüman Arnavut, Türk, Boşnak ve Goralılar'dan oluşan Kosova'da da başta başkent Priştine olmak üzere Prizren ve Gilan gibi kentlerdeki camilerde ramazan ayının ilk teravih namazı halkın yoğun katılımyla kılındı.

 

Başkent Priştine'de Osmanlı eseri olan ve bir süre önce restorasyonu tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Camisi'nde namaz kıldıran Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Trnova, barış ve dayanışma çağrısında bulundu. 

 

Hırvatistan'da bulunan ve ülkenin tek camisi olan başkentteki Zagreb Camisi başta olmak üzere ülkenin değişik yerlerindeki cami ve mescitlerde Müslümanlar, ilk teravih namazlarını eda etmenin sevincini yaşadı.

 

Batı Balkanlar'ın en küçük ülkesi olan ve 200 bine yakın Müslüman'ın yaşadığı Karadağ'da da ramazanın ilk teravih namazı Boşnak ve Arnavut nüfusun yoğun olarak yaşadığı Biyelo Polye, Rojaye, Podgoritsa, Ulçin ve Bar gibi şehirlerdeki camilerde kılındı.

 

Kazakistan

 

Ramazanı karşılayan Kazakistanlı Müslümanlar başkent Astana'da bulunan ve Orta Asya'nın en büyük camilerinden olan Hazret Sultan Camisinde ilk teravih namazlarını kıldı. 

 

Yatsı namazının vakti olan 22.55'e doğru Hazret Sultan'ı doldurmaya başlayan Astana'da yaşayan Müslümanlar arasında kadınlar ve çocukların yanı sıra çok sayıda genç yer aldı.

 

Hatimle kıldırılan teravih namazı öncesi Hazret Sultan  Camisi imamları ramazanın önemini anlatan kısa bir hutbede bulundu. 

 

Batı Trakya

 

Gümülcine ve İskeçe’de günler öncesinden temizlenip ışıklandırılarak ramazana hazırlanan camilerde bu yılki ilk teravih namazı heyecanı yaşanırken, Türklerin yaşadığı köylerde de vatandaşlar camileri doldurdu.

 

Türk azınlığın bulunduğu Rodos Adası’nda da,İbrahim Paşa Camisi’nde yoğun bir katılımla ramazanın ilk teravih namazı kılındı.

 

Tataristan'da teravih

 

Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde yaşayan Müslümanlar, ilk teravih namazlarını kıldı. 

 

Ramazanın ilk gecesi başkent Kazan'da, yağmura rağmen Müslümanlar camileri doldurdu. 

 

Böylece bazı senelerden farklı olarak Tataristanlı Müslümanlar, bu yıl ramazanın ilk teravih namazını Türkiye ile aynı günde kılmaya başlamış oldu.

camiler ramazan ayı teravih namazı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...