Advert

İşte Türkiye’nin ilk yerli üretim,elektrikli otomobili

13 ilde tanıtılacak olan otomobil Trabzon’a da geldi.

İşte Türkiye’nin ilk yerli üretim,elektrikli otomobili
İşte Türkiye’nin ilk yerli üretim,elektrikli otomobili Mehmet_Guney
Bu içerik 4861 kez okundu.
Advert

İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan elektrikli otomobil, Ankara’dan sonra Samsun’a geldi.Üniversite öğrencileri, vatandaşlara yüzde 100 elektrikli yerli arabalarını tanıttılar.Tırdan indirilen 500 kilogram ağırlığındaki otomobil, meydan etrafında tur attırılırken vatandaşlar ilgiyle izledi.

450 bin TL’ye mal olan bu otomobil karbon fiber malzemesi ile 1.5 yılda üretildi.Kocaeli’nde Körfez Yarış Pisti’nde yapılan Alternatif Enerjili Araç Yarışmalarında da birinci olan otomobil, en verimli elektrikli otomobil seçildi.

Bu arabayı , İstanbul Üniversitesi’ndeki 20 öğrenci ve akademisyenler olarak yaptıklarını belirten İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Serdar Zurnacı, “Bu yaptığımız araba ile 3 gün önce İstanbul’dan yola çıktık.

450 kilometre yol kat ederek ilk önce Ankara’ya ulaştık. 1 gün Ankara Kızılay Meydanı’nda tanıtım düzenledik. Bugün Ankara’dan çıkarak Samsun’a ulaştık. Şimdi Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda aracımızı halkımıza tanıyoruz.Elektrik ile çalışan bir araba yaptığımız için çok mutluyuz. Bu araba ile 500 kilometre gibi uzun menzilli tek şarjla kat ettik” dedi.

Aracın teknik özellikleri hakkında bilgi veren Zurnacı, “Bizim aracımız 500 kilogramağırlığındadır. 4 yolcu kapasitesi var. Tek bir şarjla 500 kilometre kadar yol gidebiliyor. Şarj istasyonu yanında olduğunda 4 saatte şarj olabiliyor. Bu arabanın maksimum hızı 120 kilometredir. Bize bu arabanın maliyeti 450 bin TL oldu ve 1.5 yılda 20 kişi bu arabayı ürettik.

Hedefimiz ilerde yapılacak olan yerli arabacın alt sistemlerini şimdiden geliştirebilmiş olmaktır. Türkiye şartlarında uygun bir elektrikli arabanın nasıl olacağını ortaya koyabilmek ve bu konuda kaynak oluşturmaktır. Yollarda görenler çok mutlu oluyorlar. Yerli bir üretim arabanın yollarda olmasından dolayı vatandaşlar çok mutlu oluyorlar.

Fotoğraf makineleri ile bizi çekiyorlar, alkışlar yapıyorlar. Bizi destekleyen herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

ilk yerli üretim otomobil istanbul üniversitesi karbon fiber kocaeli otomobil samsun serdar zurnaci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...