Advert

Doğan Yayın İlkeleri Kurulu'ndan açıklama

Dün Savcı Kiraz'ın teröristlerce şehit edilmesi haberine yaklaşım tarzı nedeniyle eleştirilen Doğan Yayın Grubu'ndan açıklama geldi.

Doğan Yayın İlkeleri Kurulu'ndan açıklama
Doğan Yayın İlkeleri Kurulu'ndan açıklama Mehmet_Guney
Bu içerik 1649 kez okundu.
Advert

Doğan Yayın İlkeleri Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Vural, dün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda meydana gelen terör saldırısıyla ilgili bir açıklama yaptı.

RADİKAL GÖRMEZDEN GELİNDİ

Açıklamada, teröristleri savunan tweet atan Mirgün Cabas eleştirilirken, savcıyı şehit eden teröristlerle olay esnasında telefon görüşmesi yapan Radikal görmezden gelindi. Açıklama şöyle; “Doğan Grubu medyasının yayın ilkeleri belli ve açıktır. Doğan Yayın İlkeleri Kurulu bağımsız bir kurul olarak bu ilkelerin uygulanmasını izlemekte ve gözetmektedir. Kurulun gelecek toplantısı beklenmeden, aciliyeti dolayısıyla yapılan değerlendirmede şu sonuçlara varılmıştır :

"MİRGÜN CABAS HATASINI DERHAL DÜZELTMELİ"

1. CNN TÜRK programcısı Mirgün Cabas'ın şehit Savcımız Mehmet Selim Kiraz'ın teröristler tarafından rehin alınması olayı ile ilgili olarak atmış olduğu tweet, yayın ilkelerine aykırı görülmüştür (madde 24). Aynı ilkeler çerçevesinde hatasını derhal düzeltmesi gerekmektedir (Madde 30).

"HÜRRİYET'TEKİ HABER FOTOĞRAFI YANLIŞ"

2. Hürriyet gazetesinin manşetten verdiği terörü lanetleyen haberi, bu haberi verirken terör örgütünün propagandasına yer vermeyecek şekilde kullandığı fotoğraf, yayın ilkelerine uygun bir davranış olarak değerlendirilirken, gazetenin iç sayfasında terör örgütünün sembollerini gösteren bir fotoğrafın yayımlanması, benimsediğimiz ilkeler bakımından hatalı görülmüştür.

"POSTA'NIN KULLANDIĞI FOTOĞRAF İLKELERE AYKIRI"

3. Posta gazetesinin, 1. sayfadan Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit oluşunu haber olarak verirken, terör örgütünün sembollerini gösterir bir fotoğraf kullanması, yayın ilkeleri açısından yanlış olmuştur.

MEDYA KURULUŞLARINA TAVSİYE VERDİLER

4. İlgili televizyon ve gazete yönetimlerine bu ikaz ve uyarılarımız yapılmakta olup, Kurulun yapılacak ilk toplantısında bu konular derinliğine ele alınacaktır.

5. Daha bu haberler çıkmadan, Doğan Grubu medyasını suçlamak ve olayın sorumluluğunu Doğan medyasına yüklemek gibi bir tutum içine giren bazı medya çevrelerine tek tavsiyemiz, özeleştirilerini yaparak kendi yayınlarını gözden geçirmeleri ve bunların basın mesleğinin asgari kuralları ile etik değerlerine uygunluğunu gözetmeleridir.

6. Doğan Yayın İlkeleri Kurulu olarak, her türlü terörü kınar ve lanetlerken, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'a Allah'tan rahmet, yakınlarına, adalet camiamıza ve milletimize başsağlığı dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

aydın doğan yayın ilkesi hürriyet posta radikal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...