Advert

Başkan Gümrükcüoğlu kadınlarla buluştu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun düzenlediği organizasyonda kadın dernekleri ile bir araya geldi.

Başkan Gümrükcüoğlu kadınlarla buluştu.
Başkan Gümrükcüoğlu kadınlarla buluştu. Mehmet_Guney
Bu içerik 1854 kez okundu.
Advert

EYOF Parkı’nda gerçekleştirilen toplantıya Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Havva Gümüş ile birlikte Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği, Türk Kadınlar Birliği Trabzon Şubesi, Kadın Mimar ve Mühendisler Derneği, Feminart Kadın Sanatçılar Derneği, Yaşam Kadın Merkezi Derneği, Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Karadeniz İlleri Kadın Platformu Derneği başkan ve üyeleri katıldı.

Kadın dernekleri yetkililerinin konuşmalarını tek tek not aldıktan sonra tüm talep ve önerileri değerlendirip sorulara da içtenlikle yanıt veren Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’daki tüm kadın kuruluşlarının, Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Havva Gümüş vasıtasıyla karşılaştıkları sorunları Büyükşehir Belediyesi’ne bildirmelerini talep ederken, “Havva Gümüş kardeşimiz sizin gözünüz, sesiniz, kulağınızdır. Karşılaştığınız sorunları ve taleplerinizi onun aracılığı ile bize iletin” dedi.

Meydan Parkı bölgesinde kadınların ürettikleri ürünleri satabilecekleri bir alan oluşturulması talebini değerlendiren Gümrükçüoğlu, “Restorasyonunu yaptığımız Meydan Parkı’ndan yararlanmak istemeniz çok güzel. Beypazarı gibi örneklerin üzerinde çalışıyoruz. Ama hanımeli pazarı açtık, buna pek itibar etmiyorsunuz. Ben oralara sık sık gidiyorum ama siz oralarda göremiyorum. Kadınlarımız oralarda ürettikleri çok güzel ürünleri satıyor. Oraya sık sık gidin. Kadınlarımızın kendi ürettikleri ürünlerini satması için Meydan civarında, eski Mora otelinin altını tahsis edeceğiz. Biz istesek orayı ayda 25-30 bin liraya kiraya veririz ama bunu yapmayacağız. Restorasyonu bitirince kadın kardeşim gelecek orada ürettiği ürününü satacak. Cam stantlar yapacağız, her gün bir kadınımıza tahsis edeceğiz ve kadınlarımız kendi ürünlerini satacak” diye konuştu.

Trabzon’da semt pazarlarının kaldırılmasının söz konusu olmadığını ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, sabit semt pazarlarının rağbet görmediğini, Trabzon’da ve tüm Türkiye’de bir kültür olan mahalle (semt) pazarı uygulamasının Trabzon’da da devam edeceğini söyledi.

Kadın derneklerinin bina talebine de yanıt veren Gümrükçüoğlu, “Derneklere kamu binalarının tahsis edilmesi çıkan yasa ile engellendi. Ama şunu da söyleyeyim ki, o yasa çıkmasaydı da sizleri çok seven sayan bir kardeşiniz olarak biz bunu yapamayacaktık. Çünkü Trabzon’da 400 tane dernek var. Kamu binalarının bu talebe cevap vermesine imkân yok. Ancak on dernek için bir toplantı ve idare binası yapsak, binada her gün bir ya da iki derneğimiz toplantılarını gerçekleştirse, bu olabilir. Bunun üzerinde çalışabiliriz” şeklinde konuştu.

Kadın derneklerine düzenleyecekleri etkinlikler için belediyeye ait salonların tahsis edilebileceğini ifade eden Gümrükçüoğlu, “Derneklerin hiç olmazsa yılın belli zamanlarında salonlarımızdan ücretsiz yararlanmasına, sosyal amaçlı etkinlikler düzenlenmesi şartıyla eyvallah deriz” ifadelerini kullanırken, şehrin güvenliği noktasında da kadınların talep ve önerilerinin alınmasından yana olduğunu vurguladı.

Başkan Gümrükçüoğlu ayrıca her üç ayda bir kadın temsilcileri ile bir araya gelinmesi, projelerin değerlendirilmesi için talimat verdi.

gümrükcüoğlu başkan trabzon kadınlar toplantı ak parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...