Advert

Yokuşbaşı Tarihçesi

Fetihten Sonra Özellikle Manahoz Vadisi, oldukca tenha bir durumdaydı.

Burada sadece manahoz köyü vardı ve 1583 Tarihli Deftere Kadar Durum Değişmemiştir. 1583 Tarihli Defterde Manahoz Deresi Vadisinde,Manahoz Köyü'nün Yanısıra Cikoli,Mekseze.Karakanci,Göneşera,Arpali,Çoşk,Aso Gibi Köylere ait Kayıtlara Raslamamız Fetihten 100 Yıl kadar Sonra Buraların iskan edildiğini göstermektedir.

 

Yörede Araştırma Yaparken Toplanan Bilgiler de Defterdeki Bu bilgilere Uygundur..

Buna göre ;önce Cikoli ondan sonra Macuka Köyü Şenlenmiş,Macuka'nın Mezrası olarak Şenlenen , Filidoz'la Cikoli'nin Bir mahallesi olan Bediras , Daha sonra birleştirilerek Çiftesu Köyü Kurulmuştur.

Hicri 1294 (1877 yılı) Tarihli Trabzon Salnamesi Bize Macuka'nın bir köy olarak Bu tarihten sonra Teşkilatlandığını Gösterir..

Osmanlı nın Son döneminde İslam ve Rum olmak üzere iki ayrı Muhtarlık Şeklinde teşkilatlandırılan Cikoli Köyünde bundan önce Müslüman ve Hiristiyan nufus karışık olarak oturmakta idiler.... Ayrıca Sürmene Metropolitliği Bu köyde idi...

 

Bu köyün hırıstıyan nufusu 1923 Yılında Bir değişim Andlaşması İle Yunanistana Gönderilmiştir..

1583 Tarihinde bu köyde 17 Hane ve Bir Değirmen Var olup Toplam olarak 2500 Akce Gelir Kayıtlara Geçmiştir...

Kaynak : Sürmene Belediye Kültür Yayınları "Sürmene Tarihi" Yokuş başı Köyü’nün merkezi sahilden 6 km uzaklıktadır.Sınırları Köprübaşı kara yolunun 4. km. sinde bulunan Aksu Hanları’ndan başlar.

Aksu Hanları Bir çok köyün ve iki vadinin birleşim noktasında bulunan merkez konumunda küçük bir yerleşim yeridir.Burada birleşen Aksu ve Manahoz Dereleri aynı zamanda da köyümüzün uç sınırlarını belirler.

Köy içi oldukca yamaç, çevresi muhtelif bayırlıktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği köyün orta yükseklik seviyesi kabul edilen 290 mt. dir. Köyün en yüksek yeri mezralık olan Kirezlik mevkii dir, buranın rakımı ise 550 mt.dir.Yokuşbaşı köyü; konum itibarıyla umumiyetle doğuya yöneliktir.

Yaklaşık yüzölçümü 14 km2 dir. 2700 mt. Rakımlı Madur Dağı'nın eteklerinden çıkan kaynak suları artarak Manahoz Deresi ni oluşturur.

 

Ekonomik durum : 1953 yıllarında devletin teşvikiyle dikilen çay bugün köyün en önemli gelir kaynaklarındandır. Fındıktan da önemli bir gelir elde eden köy halkının aynı öneme sahip bir başka gelir kaynağı yoktur. Ormanlarımızdan eski tarihlerde Kayık tahtası olarak önemli bir gelir elde edilmesine karşın, bugün sadece yakacak ve az oranda kereste ihtiyacı karşılanmaktadır. Meyvacılık da oldukca yaygın olmasına rağmen bunun ekonomik olarak köye herhangi bir katkısı yoktur.

Hayvancılık ; maalesef yıllar önce olduğu gibi gelir getirecek düzeyde değil, sadece ailenin süt ve yağ gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir yada birkaç inek beslenmektedir. Bunun sebebi hayvan besiciliğinin güç ve kuvvet gerektirmesi, buna da sahip olan genç nüfusun da çeşitli nedenlerle daha çok şehirde ikamet etmesidir. Köyde bulunan Killi toprak vaktiyle köyümüzün ve civar köylerin kiremit ihtiyacını karşılardı.

Sayıları 1-2 yi bulan fırınlardan bazılari Kirezlik adı verilen mezradaydı.Burada çok kaliteli Adi kiremit yapılırdı. Suyunu Çifte oluklardan alan Bir değirmen Asımçebi Oğullarından Rahmetli Endiya Emiçenin Kontrolinde Çay ve Mısır Öğütme işlemlerini gerçekleştirdi aynı zamanda Ofislerin karneyle buğday verdiği yıllarda köylüye hizmet verirdi.

Köyde yüzde görülen maden damarları mevcuttur. Esaslı olarak incelenmemiş olmakla beraber bu madenlerin kükürt ve demir filizleri olduğu söylene gelir. Bu damarların çok zengin oldukları tahmin edilmektedir. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyde, ilköğretim okulu Vardır Öğrenci Sayısının Az oluşundan dolayı taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.

Köyün içme suyu şebekesi Vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur.

Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır.

Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.

Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Beton yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Coğrafi Konumu: Trabzon iline 45 km, Sürmene ilçesine 6 km uzaklıktadır

Komşu Köyleri: Karşısında Aksu Köyü (ASO) ve Çiftesu Köyü (FİLDOZ) bulunur..Güney inde ise Karacakaya (MACUGA) Köyü Yer Almaktadır...

İklimi: Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...