Asma Köprü Onarıldı.

Yokuşbaşı Mahallesi Asma Köprüsü, halk arasında 'Sallanan Köprü' olarak bilinen köprü onarıldı.

Asma Köprü Onarıldı.
Asma Köprü Onarıldı. Mehmet_Guney
Bu içerik 1544 kez okundu.
Advert

Ahşap kısımlarında meydana gelen çürüme nedeniyle tehlike arzeden ve halk arasında ‘Sallanan Köprü’ olarak bilinen, geçmişi çok eskilere dayanan, asma köprü onarıldı.

Yokuşbaşı Mahallesi’ni Köprübaşı yoluna bağlayan köprü daha önce yaşanan taşkın, sel ve 7 Ağustos 1998 tarihinde yaşanan Beşköy sel felaketinin ardından Manahoz deresi üzerinde bulunan birçok köprü gibi afete dayanamarak yıkılmıştı.

Mahalle sakinlerinin desteği ve gayreti ile tekrar inşa edilen köprü, ilerleyen yıllarda yaşanan taşkınlar sebebiyle tekrar yıkılmıştı, en son olarak 2002 yılında Mahalle Sakınleri tarafından inşa edildi...

O dönemlerde alt mahallenin araç ulaşım yolu olmadığından bu güzergah ve asma köprü yoğun olarak kullanılmaktaydı.. Alt mahalleye araba yolu yapıldıktan sonra bu güzergah kullanılmaz  hale geldi. Halk Arasında Sallanan Köprü  olarak nam salan Yokuşbaşı Mahallesi Asma Köprüsü, Sosyal medyanında yaygınlaşması ile Resim çekilmek isteyenlerin Uğrak yeri haline geldi..

20 yılı aşkın süredir ayakta duran köprü , son yıllarda ahşap kısımlarının çürümesi sebebi ile tehlike arzediyordu...
Bu duruma duyarsız kalmayan Çok az miktarda Hayırseverler tarafından Maddi destek olunarak, Asma köprü (Sallanan Köprü) Aslına ugun olarak restorasyon yapıldı... 
Emek ve destek veren herkese Teşekkür Ederiz..

,

 

yokuşbaşı mahallesi asma köprü sallanan köprü cigoli kara köprü manahoz deresi restorasyon tadilat ahşap köprü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...
Hüseyin Güney ile Söyleşi ...